Siyah Beyaz Anılar - Şükrü Gürel

Bu ayki siyah beyaz anımız, Foto Kandiye arşivinden 1931-1932 yıllarına ait bir fotoğrafın öyküsü.

Foto Kandiye Fotoğrafhanesinin kurucusu İbrahim Selim Efendi’nin çektiği bu fotoğrafta, Fethiye 1. Mektepin önünde ana sınıfının öğretmen ve öğrencileri yer alıyor. Sağ başta ayaktaki öğretmen Fethiye’nin tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Saniye Hanım. Kendisi o zamanın çok başarılı ve sosyal yönü kuvvetli bir öğretmeniymiş. Mürebbiye Saniye Hanım olarak anılırmış. Kent İzi Takipçileri sayfamızda anılarını okurlarımızla paylaşan Mualla Yerguz’un da aralarında olduğu anasınıfının minik öğrencilerinin özenli kıyafetleri ve kamera karşısında ciddiyetle duruşları oldukça dikkat çekici. Mualla Yerguz Teyzemiz, kendisinin alt sırada sağ baştaki öğrenci olduğunu söylüyor.

1930’lu yılların başında Fethiye’de okul öncesi bir anasınıfının olması ve ailelerin çocuklarının eğitimine verdikleri önem, bu güzel ilçenin kadim kültürünü sahiplenenleri gururlandırıyor (Editörün 1962’de, yani bu fotoğrafın çekildiği tarihten tam 30 yıl sonra başkent Ankara’da öğrencisi olduğu ilkokulunda ana sınıfı yoktu.).

Mustafa Kemal Atatürk’ün, cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte başlattığı devrimlerin ve reformların aydınlık yüzü âdeta bir kanıt olarak bu güzel fotoğrafa yansımış.

Yorum, görüş ve önerileriniz