FEFSAD 3.FOTOĞRAF FESTİVALİ 20 – 23 NİSAN 2024  

Fethiye Fotoğraf ve Sinema sanatı Derneği (FEFSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Canan Tor’un Festivalle ilgili açıklaması:

Bu yıl FEFSAD olarak 20-21-22-23 Nisan tarihlerinde düzenleyeceğimiz 3.Fethiye Fotoğraf Festivalinde, fotoğraf ustalarıyla fotoğraf severleri buluşturuyoruz.

Yaşadığımız coğrafyanın, tarihte ‘’Işık Ülkesi’’ olarak adlandırılmasına atfen bu yılki temamızı ‘’Işık’’ olarak belirledik.

Festivalimizin onur konuğu: fotoğraf duayeni İzzet Keribar

İzzet Keribar’ın 1952’de başlayan fotoğrafçılık serüvenini kendisinden dinleyip, fotoğraf sunumlarıyla zaman yolculuğuna çıkacağız.  Fotoğrafçı misafirlerimiz için 6 farklı eğitim atölyesi düzenledik. Fethiye Tersanesi, Liman, Kaya Köyü, Babadağ ve Xanthos antik kentine fotoğraf gezileri düzenleyeceğiz. Festival akşamları usta fotoğrafçılardan birbirinden farklı fotoğraf sunumları izleyeceğiz. Fotoğraf sanatçıları ile soru cevap şeklinde söyleşilerimiz olacak. Siz değerli sanatseverleri 3. Fethiye Fotoğraf Festivali’nde görmekten mutluluk duyacağız.

FEFSAD Yönetim Kurulu Başkanı

Canan Tor

KONUK SANATÇILAR

İzzet Keribar, Devlet Sanatçısı

Tekin Ertuğ, Fotoğraf Sanatçısı- Yazar- Ressam

Yalçın Savuran, Fotoğraf Sanatçısı- Yazar

Ali Rıza Akalın, Fotoğraf Sanatçısı- Yazar

Dr. Eda Arısoy, Öğretim Üyesi – Fotoğraf Sanatçısı – Yönetmen

Defne Sesin Okay, Öğretim Görevlisi-Fotoğraf Sanatçısı

Esin Koç, Görsel Sanatçı – Fotoğrafçı – Editör

Arzu Eke, Görsel Anlatıcı- Fotoğrafçı

Akın Acar, Fotoğraf Sanatçısı

Kenan Demir, Fotoğraf Sanatçısı

Ayşe Nur Türk, Fotoğraf Sanatçısı

FESTİVAL ONUR KONUĞU: İZZET KERİBAR

İzzet Keribar fotoğrafa 1952 yılında, haftalıklarını biriktirerek aldığı makineyle başladı. İlk olarak, siyah-beyaz çalışmalar yapan sanatçı, İstanbul’un tarihi semt ve mekanlarından beslendi. 1957’de askerlik için Güney Kore’ye gitti. Stilini, Kore’de bulunduğu zamanlarda Türk Tugayı’nda fotoğraf çekerek geliştirdi. Birçok prestijli ödüle layık görülen Keribar’ın ödülleri arasında; National Geographic Traveler ikincilik, Fuji Avrupa Basın Ödüllerinde farklı zamanlarda aldığı birincilik derecesi ve 2011’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Sanat ödülü yer alıyor. İzzet Keribar, ayrıca, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans) unvanlarını aldı. Aynı zamanda Fransız Kültür Bakanlığı’nca Legion d’Honneur nişanı (Akademik Başarılar Şövalyelik unvanı) kazandı.1980 yılını fotoğrafçılığının ikinci doğuşu olarak belirten Keribar, 1982 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştirdi. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarının jürilerine katılan sanatçı, farklı form ve içeriklerde eserler üretmeye devam ediyor.

Yorum, görüş ve önerileriniz