FETHİYE; BABADAĞ’IN ZİRVESİNDEN SÜZÜLEN YAMAÇ PARAŞÜTÜDÜR.

Geleneksel olarak her yılın Ekim ayının son haftalarında Fethiye’nin Ölüdeniz Beldesinde uluslararası bir etkinlik düzenleniyor; “Ölüdeniz Hava Oyunları”. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yamaç paraşütü sporunun ustaları, meraklıları ve profesyonel akrobasi ekipleri yaptıkları gösterilerle izleyenleri büyülüyorlar. Belcekız’ın, Ölüdeniz’in beyaz kumlarının üzerine yatıp, gökyüzünde onlarca paraşütçünün birbirinden heyecanlı gösterilerini izlemek, bir düş gibi…

Ölüdeniz’in Doğu yakasını kapatan heybetli Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılıyor. Zengin florası ve endemik türleri ile dünya mirası listesinde yer alan Babadağ, Ölüdeniz Lagünü ve çevresinin benzersiz güzelliğini farklı bir boyuttan gözler önüne seriyor.

1975 metreye yükselen zirveye hırçın dağ yolunda kat edilen heyecan verici bir yolculukla ya da teleferikle ulaşılıyor. Atlayış öncesi, son hazırlıklar tamamlanıyor. Paraşüt donanımı kontrol edildikten sonra, tandem paraşüt ile birlikte uçacağınız pilot, sizi teknik olarak bilgilendiriyor ve yapmanız gerekenleri anlatıyor. Sizin göreviniz; pilotunuzla birlikte birkaç adım koşmak ve kendinizi gökyüzüne bırakmak…

Paraşüt açıldıktan sonra bulutların arasından geçecek ve denize ulaşacaksınız. Sonrası, adrenalin ve gökyüzünde özgürlük…

İniş sürenizi belirleyen en önemli etkenlerden birisi, gökyüzünde değişen termikler. Yaklaşık 25 dakika süren uçuşunuzun rotasında Kelebekler Vadisi’nden Kaya Köyüne kadar uzanan bir görüş açısı ve doğanın bu bölgeye sunduğu etkileyici güzellikler var. Elleriniz bu güzellikleri kameranızla saptayabilmeniz için özgür… Belcekız Plajının yumuşak kumları üzerine yapacağınız inişle uçuşunuz sona eriyor.

Single atlayış yapmak isteyen deneyimli sporcuların gereksinim duydukları donanım ve transfer hizmetlerini, bölgedeki seyahat acentelerinden sağlamaları mümkün.

Yamaç Paraşütü, alternatif turizm etkinliklerinin ve ekstrem sporların gözdesi. Babadağ ve Ölüdeniz’in dünyadaki en güzel yamaç paraşütü alanından birisi olduğu, bu sporun ustalarının ortak düşüncesi. Öyle olmasa, Ölüdeniz Hava Oyunlarına katılmak için her yılın Ekim ayını iple çekerler miydi?

Yıllar önce Fethiye’nin turizm sektöründe tanıtımı için kaleme aldığım ve çeşitli alanlarda yayınlanan bu yazının, Babadağ ve yamaç paraşütü etkinliği için olumlu duygular yaratmasını istemiştim. İçinde abartı yok! Yukarda anlatılanları, o tarihlerde bu etkinliğin iyi bir turistik çekim gücü olduğunu, gidilip – görülmesi ve yaşanması gereken bir değer olduğunu ve buradan yansıyan mutlu insan fotoğraflarının tanıtım için çok etkili bir malzeme olacağını düşünerek yazmıştım.

Şimdi de aynı düşüncedeyim.

Ancak, Fethiye’nin marka değerine ve imajına büyük katkısı olan Ölüdeniz, Babadağ ve yamaç paraşütü etkinliğinin kalite değerlerinin de yükseltilmesi, erişebilirlik kolaylığı ve gereğince ciddiyetle denetlenmesi ve korunması için kamu, yerel yönetim ve sektör bileşenlerinin iş birliği ile ortak çaba gösterilmesi gerekiyor. Bu da geleceği düşünerek yapılacak bir plan ve program ile mümkün olabilir. Amaç: bugün birilerinin çok para kazanması değil, sürdürülebilir çevre ve turizm değeri olarak Ölüdeniz, Babadağ ve yamaç paraşütü etkinliğine duyarlılıkla yaklaşarak, sahip oldukları değerlerle sonsuza kadar yaşamalarını sağlamak olmalıdır.

Fethiye halkının yararına olan budur.

Yorum, görüş ve önerileriniz