Merhaba,

Geçen yazıda kamuya ait pek çok kuruluşu ve okulları kent merkezinden çıkartmayı önermiştim. Merkezdeki okulları, Üzümlü yolu üzerindeki okullar bölgesine göndermek bir çözüm. Merkez çevresinde bulunan kent trafiğini zora sokmayacak başka yerler de bulunabilir. Yani bu karar büyük sorunlar getirmeyecektir. DSİ ve Karayolları’nın kent içinden çıkartılması ise zaten kent mantığı açısından da doğru olacaktır. Buna hiçbir Fethiyelinin itiraz edeceğini sanmıyorum. Devlet kuruluşlarının nereye taşınabileceği konusu planda öngörülmüş. Devlet Hastanesi ile Fethi Bey Parkı arası bu iş için çok uygun. İlçe Jandarma Komutanlığı Üzümlü yoluna taşınabilir. Zaten orada bir yerleri var. Gerekir ise büyütülebilir, lojmanlar bile yapılabilir. Yine Üzümlü yolu civarında diğer kamu görevlileri için bir lojman bölgesi de düşünülmelidir. Turistik bir bölge olarak Fethiye, kamu görevlileri için artık pahalı bir yer durumunda.

Haaa. Bu arada geçen yazımda boşaltılmasını söylemeyi unuttuğum bir bina daha var. Liman başkanlığının olduğu bina. Bu binanın yıkılıp, parka eklenmesi gerekir bence. Neden eklenmesi gerektiğini aşağıda yazacağım.

Bu arada niye Belediye’nin, DSİ’nin yerine taşınması gerektiği konusunda düşüncelerimi de söyleyeyim. Birincisi, yurttaşın oyları ile seçtiği kurum göz önünde olmalıdır. İkincisi, kent merkez trafiği ile ilgili geçen yazımda belirtiğim ring yoluna yakın olması. Böylece Fethiyeli Belediye ye daha kolay ulaşabilecektir. Ring yolunda çalışacak araçların park yerinin burada olması ve Belediye’ye yakın olmasında yarar var. Ama Belediye’nin yönetim birimleri buraya taşınmalıdır. Yani şimdiki birimler.  Belediye binası dışındaki her alanın park haline getirilip, park içinde belediye binası. Avrupa’da gördüğüm ve kıskandığım park içinde belediyeler gibi.

Şimdi gelelim boşalan yerlere ne koyacağımıza.

Kaymakamlık ve Belediyeyi boşaltırsanız, oradaki ‘AVM’yi de çıkarırsanız, size Kültür Merkezinden Tiyatroya kadar bir kültür aksı kalır. Hatta bu aksa Kültür merkezinden Müze’ye kadar yeni bir aks ekleyip, okulları da buna katabilirsiniz.  Buralara neler yerleşmez ki?

Önce Tiyatro ve önündeki park ile yıkılacak binadan kalan alanı ele alalım. Bence buraya bir Likya Uygarlığı Müzesi yapılmalı. Hemen söyleyeyim. Müze dediğim bina değil. Park yeşilliği ile korunmalıdır. Etrafı cam duvarlar ile korunmaya alınmalıdır. Bazı bölümlerde cam odalar olmalıdır. Güneşten korunacak yerler, gölgelik perdeler ile korunma altına alınmalıdır. Sergi yerleri ve odalar yerden biraz yüksekte tutulup, olası bir su baskınına karşı bir ön önlem düşünülmelidir. Cam bölmeler, olası bir depreme karşı korunmalı olarak projelendirilmelidir. Şimdiki müzede bulunan ve açık alanda sergilenen lahitler, heykeller burada açık alandaki yükseltilerde sergilenmelidir. Gerekiyor ise korunmaya alınmalıdır. Daha dikkatle korunması gereken eserler cam odalarda sergilenmelidir. Müzeyi gezecek kişiler, yine camdan ve korunmalı bir galeri yoldan girip, bütün eserleri gezip, çıkabilmelidir.

Belediye’ye ait kahve olarak kullanılan bina yönetim binası olmalıdır. Bu binanın yanından ayrıca Tiyatro’da yapılacak gösteriler için bir giriş, çıkış sistemi oluşturulmalıdır. Ring yolunun duraklarından biri bu binanın yakınında olmalıdır. Fethiyeli ve Fethiye’ye gelen herkes kendini bu müzeye gitmek zorunda hissetmelidir. Liman Başkanlığı’nın olduğu yerde bir Likya tapınağı, olasılıkla Apollon Tapınağı bulunmakta. Bu bölgede kazı yapılmasında yarar var. Yine Tiyatromuz antik tiyatrolar içinde denize sıfır tek tiyatro. Dolgu nedeni ile onu biz uzaklaştırdık. Proje yapılırken hiç olmaz ise tapınak önüne gelecek şekilde, deniz ile bağlantılı küçük bir doğal havuz yapılsa hoş olmaz mı? Bu anlattıklarımı bir hayal edin hele. Aklınıza başka neler neler gelir.

Belediye’ye doğru gelirsek. Belediye’nin arkasında, park içinde küçük bir anfi, konser alanı vardı. Sapa bir yerde olduğundan, yazın güneşten, kışın yağmurdan korunmadığından hiç kullanılmadı. Sanırım şimdi yıkıldı, yerinde de Belediye personelinin otoparkı var. Belediye gidince otoparka da gerek olmayacak. O anfi yeniden ve kullanışlı olarak yapılsa, Fethiye’deki amatör müzisyenlerin konser alanı olarak düzenlense nasıl olur? Neredeyse parkın her yanını işgal eden otopark ise küçültülüp, tur araçlarının park yeri olarak kullanılsa. Kent merkezinde yoğun araç trafiğine artık gerek olmayacağı için, otoparka da ne gerek var?

Geldik Belediye ve Kaymakamlık binaları ve Özer Olgun Kültür Merkezinden oluşan aksın ikinci bölümüne. Sonrasında Müze, Halk Eğitim, Kültür Müdürlüğü ve okullar da sıraya girecek. Ondan sonra da Çarşı Caddesi-Kaya yolundan başlayıp, Kaya mezarlarına, Kale’ye kadar uzanan bölge var. Dilerseniz bunları da gelecek yazılarda konuşalım.

Sevgi ile kalın

Yorum, görüş ve önerileriniz